Váha  

Na záčátek bych rád uvedl jeden důležitý údaj, se kterým se na mě včelaři často obracejí: tato váha není určena pro trvalé zatížení. Konstrukce použitých váhových buněk vede k tomu, že při trvalém zatížení tyto časem "tečou" a váha bude vykazovat trvalé změny naměřených hodnot i bez změny hmotnosti úlů. Tato skutečnost ovšem nebrání některým výrobcům váhu totožné konstrukce prodávat jako trvale zatížitelnou. Váha je určena pro měření změny hmotností, tzn. váhu si přinesu na včelnici, vložím ji pod úl, resp. pod jednu jeho přizvednutou stranu, odečtu hodnotu, hodnotu si poznamenám a postupuji k dalšímu úlu. "Zvážení" osmi úlů mi zabere asi pět minut. Postup opakuji v libovolném časovém intervalu. Osobně váhu nejvíce využiji při hodnocení spotřeby zimních zásob. Tolik tedy na úvod.

Stanovení přírůstků/úbytků hmotnosti úlů v čase může včelaři poskytnout zajímavou informaci o stavu včelstva. Na základě této informace lze sledovat průběh snůšky, případně čerpání zásob, a tak optimalizovat okamžik vytáčení, sledovat průběh krmení, čerpání zásob a případně i předcházet krizím. Vážení úlů představuje problém, který je technicky profesionálně vyřešen, bohužel toto řešení je pro včelaře mého typu (25 včelstev, neprofesionál, bez přilehlých polních ploch nebo pravidelně medujících lesů, zkrátka bez spolehlivého zdroje snůšky) ekonomicky nepřijatelné. Proto jsem se snažil najít způsob jak vážit úly levně a relativně přesně. Možná je na čase poznamenat, že nejsem řemeslně zručný a že i např. v oblasti elektrotechniky jsem na úrovni 10-ti letého dítěte. Proto jsem také hledal řešení, které je konstrukčně jednoduché, a to ve všech ohledech.  
Na internetu jsem nalezl jednoduchou váhu, která je založena na přizvednutí úlu na jedné jeho straně a na současném měření síly potřebné na toto přizvednutí siloměrem, a to buď pružinovým nebo digitálním. Nestanovuje se tedy absolutní hmotnost úlů, ačkoliv je možné ji dovodit. Důležitá je pouze změna hmotnosti úlu v čase, absolutní hmotnost úlu nás v podstatě nezajímá. Výhodou tohoto přístupu je, že nám umožňuje "vážit" všechny úly na včelnici, a to relativně rychle, zvážení 10-ti úlů trvá cca 5 minut. Nejsme tedy odkázání na jednu registrační váhu, který je umístěna pod jediným úlem, který se může chovat atypicky oproti zbytku včelnice. Příklad takové "váhy" s použitím digitálního siloměru je na obr. 1, z obrázku je snad zřejmá i její funkce. Použitý digitální mincíř lze v současnosti pořídit za 100 - 300 Kč.
Výše popsanou váhu jsem si vyrobil. Zkušenosti z užívaní byly trochu zklamáním. Váha má poměrně špatnou opakovatelnost. Hmotnost jednoho úlu se při opakovaném vážení krátce po sobě lišila o cca 0,5 - 1,5 kg, a to je docela hodně, vzhledem k tomu, že tímto způsobem měříme přibližně polovinu skutečné hmotnosti úlu. Celková chyba je tedy 1 - 3 kg. Pro orientační měření, pro sledování trendů to ovšem dostačuje.
Další rešerší internetu (google: "hive scale" a později "arduino hive scale") jsem zjistil, že je možné, a poměrně i levné si zhotovit registrační úlovou váhou pomocí tzv. tenzometrických snímačů a mikropočítače, který čte a ukládá hodnoty ze snímačů. Tenzometrické snímače jsou senzory, které mění zatížení, resp. tlak na změnu elektrického napětí, najdeme je v každé digitální váze. Lze je  pořídit na čínských serverech od cca 200 kč, mikropočítač - např. v současnosti velmi populární Arduino za cca 300 Kč, další drobné elektrosoučástky (např. "šváb" na zesílení signálů ze snímačů) za dalších cca 300 - 500 kč. Celkové náklady odhaduji na 1000 - 1500 Kč. Výhodou je stanovení absolutní hmotnosti úlu a její průběh v čase, umožňuje měření třeba po minutách. K mikropočítači lze připojit další snímače - např. teploty, vlhkosti a naměřené hodnoty ukládat, finančně jsou to desetikorunové položky. Řešitelný je i přenos dat na internet, na mobilní telefon atd. Nevýhodou je ovšem nutná znalost elektrotechniky a základů programování.
Nedávno jsem ovšem našel váhu, která přesností vážení a náročností konstrukce spadá mezi výše dva uvedené typy. Našel jsem levnou osobní váhu - a to Sencor SBS 280, jejímž poměrně snadným přizpůsobením získáme kombinaci principu jednostranného přizvedávání úlu a tenzometrického měření hmotnosti. Váha se momentálně prodává za výhodných 200 Kč, další náklady odhaduji na 0 - 300 Kč, podle toho, co všechno doma najdete, celkem tedy 200 - 500Kč.
Oproti jiným váhám podobné kategorie má tento výrobek jednu, pro včelaře zásadní, výhodu. Display je odnímatelný s infračerveným přenosem dat. Rozhodl jsem se tuto váhu upravit, aby více vyhovovala potřebám mého včelaření. Cílem bylo nahradit skleněnou ložnou plochu odolnější kovovou, přidat další plochu, jako trvalou "podlahu", aby bylo možné váhu podsouvat pod úly, váhu celkově zmenšit a upravit napájení vážící jednotky na (mikro)tužkové články. Postup úprav je tento:

  1. Po vyjmutí z obalu zkontrolujeme správnou funkci váhy, abychom se později netrápili se zmetkem.
  2. Váhu převrátíme "na záda" a odšroubujeme všechny šroubky, které najdeme v plastovém pouzdře, je jich celkem 11, 10 vidíme na první pohled, poslední se skrývá pod krytem napájecího článku.
  3. Po odkrytování se nám naskytne pohled na 4 tenzometrické snímače, umístěné v rozích váhy. Kabeláž je přilepena proužek lepící pásky, tu odlepíme. Poznačíme si pozici jednotlivých tenzometrů, tak abych je v budoucí včelařské váze umístili stejně. Tenzometry nejsou přišroubované, jsou pouze "nacvaknuté", takže je vyloupneme. Viz obr. 2.
  4. Kabeláž od řídící jednotky vede k tenzometrům dvěmi kovovými trubičkami, ty opatrně rozstřihneme nůžkami na plech. Kabeláže se nesmí poškodit. Kabely není vhodné přestřihovat a např. zkracovat nebo prodlužovat. Systém by měl být teplotně kalibrován na konkrétní vodiče.
  5. Pod každým snímačem je další šroubek, který připojuje skleněnou desku k plastovému tělu váhy. Šroubky odšroubujeme a oddělíme skleněnou desku, na které zůstanou přilepené hlníkové mezikusy.
  6. Hliníkové mezikusy lze od skla oddělíme po jejich nahřátí horkovzdušnou pistolí. Pozor! Hrozí riziko popálení, případně pořezání od prasklé desky, použijte rukavice a ochranné brýle. Desku už nebudeme potřebovat.
  7. Izolované plastové díly je třeba přiříznout. Řezy jsou na obr. 2 naznačeny modrými čárami. Po bodu 7 bychom měli být ve fázi zobrazené na obr. 3.
  8. Připravíme si novou "podlahu" váhy, na které bude váha trvale připevněna. Zde již se fantazii meze nekladou. Já jsem si zvolil dřevěné prkénko, 30 x 15 x 2 cm.
  9. Hliníkové mezikusy našroubujeme zpět do původních plastových rohů váhy a ty potom přišroubujeme vruty k prkénku. Já jsem zvolil stejnou geometrii, jaká byla v původní váze (čtverec), ale stejně tak je asi možné tenzometry uspořádat do řady, vedle sebe, jak potřebujete.
  10. Do plastových rohů "nacvakneme" zpět tenzometry a uspořádáme kabeláž. Kabeláž omotáme elektrikářskou lepící páskou a případně ji připevníme plastovými držáčky k destičce, lze je koupit v elektropotřebách. Viz obr. 4.
  11. Na kontakty pro napájecí článek připájíme vodiče, na které později připojíme napájení (mikro)tužkovými články, na obr. 4 označeno modrými kroužky.
  12. V plastovém dílů, který kryje řídící jednotku vyvrtáme otvor, kterým později provlékneme kabeláž k tenzometrům. Pokud bych to dělal podruhé, lépe bych si to vyměřil. Takhle mám v krytu řídící jednotky další otvor na větrání :-). Při práci s kabeláží je potřeba postupovat velmi opatrně, drátky mají tendenci se vytrhávat z výrobně připájených spojů.
  13. Provlékneme kabeláž (k tenzometrům vyvrtaným otvorem a napájecí kabel otvorem vzniklým při odřezání krytu řídící jednotky), kryt sešroubujeme.
  14. Kryt řídící jednotky přišroubujeme k prkénku dvěma vruty, schováme je v otvorech vzniklých po odřezání.
  15. Na druhý konec napájecích kabelů připájíme plastový držák 2 ks (mikro)tužkových baterií. Lze jej zakoupit v elektropotřebách za cca 10 Kč.
  16. Zbývá vyřešit plochu, na kterou bude dosedat dno přizvedávaného úlu. Při popisovaném uspořádání lze použít kovový plech, tl. 2 mm, 15 x 15 cm, na okrajích zahnutý. Ale lze jakkoliv improvizovat. Použít lze dřevo, tlustší překližku apod. V ložné ploše vyvrtáme 4 otvory v místech, kde bude dosedat na tenzometry. Usnadní se tím polohování ložné plochy vůči tenzometrům a po přilepení tím  dosáhneme pevnějšího spoje. Plochu k váze přilepíme, např. silikonem.
  17. Na ložnou plochu si nakreslíme vodící čáry. Ty si musíme odměřit tak, aby se úl dotýkal ložné plochy pokud možno uprostřed mezi všemi tenzometry, aby se na ně hmotnost úlu rovnoměrně roznesla - více viz testování váhy níže. Pozice čar závisí na typu dna úlu, na jeho provedení.
  18. Finální výrobek viz obr. 5. Zbývá nasadit nové (mikro)tužkové články a můžete vyrazit vážit.


Testování váhy
Váhu jsem testoval z hlediska závislosti naměřené hodnoty na pozici váhy pod úlem, z hlediska opakovatelnosti měření a z hlediska závislosti na teplotě vzduchu.

Při testování se ukázalo, že pozice váhy pod úlem je klíčový parametr, který ovlivňuje přesnost vážení. Váha byla umísťována do extrémní přední, zadní, levé a pravé polohy po úlem. Naměřené hodnoty vykazovaly rozptyl až 3,3 kg (konkrétně 18,2 kg  – 21,5 kg). Pro dobrou opakovatelnost měření se tedy ukázalo jako nezbytné zajistit, aby váha byla pod úl vkládána vždy na stejné místo. Z tohoto důvodu jsem na všechny dna měřených úlů udělal šipky (ve středu dna, na straně, pod kterou jsem váhu vkládal). Na váze jsem si nakreslil vodící čáry, abych váhu zasouval pod úl stejně hluboko a dále šipku určující střed váhy. Ve finále tedy vkládám váhu pod úl tak, aby byly hroty šipek (na dně úlu a na váze) proti sobě (viz obr. 6, obr. 7).

Co se týče opakovatelnosti měření, vážil jsem jeden úl celkem 12x, a vždy jsem dosáhl totožné hodnoty (v konkrétním případě 18,8 kg). Rozptyl byl tedy 0,0 kg. Váha byla umisťována vzhledem k úlu vždy na stejné místo.


Co se týče teplotní závislosti měření hmotnosti úlu, provedl jsem celkem 7 měření v teplotách od -3,9 °C do 13,0 °C, váha byla umístěna trvale venku, měla tedy teplotu okolí, polohoval jsem na ni činku o deklarované hmotnosti 12 kg. Rozptyl naměřených hodnot byl maximálně 0,3 kg, konkrétně od 11,9 kg do 12,2 kg. Naměřené hodnoty navíc nevykazovaly žádnou korelaci s teplotou.


Budu vděčný za každý komentář a zpětnou vazbu, či za dotazy...pište na adresu nezadal@seznam.cz

Pozn. Článek vyšel v časopise Včelařství č. 4/2015. Je zde bohužel chybně uvedeno moje jméno (Martin Neřád). No... možná jsem neřád, ale jmenuji se Martin Nežádal :-)



This template downloaded form free website templates